Macodes petola
Synonim: Neottia petola Blume, Anoectochilus petola (Blume) Hereman, Macodes javanica (Blume) Hooker f., Macodes argyroneura (Miquel) Rolfe, Macodes robusta J. J. Smith.
Występowanie:
Jawa, Malaje, Sumatra, Borneo, Filipiny i południowe wyspy Ryukyu. Na Jawie storczyk ten rośnie na całej wyspie w bagnistych lasach, gdzie pora sucha jest niezbyt długa. Zwykle są to raczej cieniste miejsca na wysokościach 300-1400 m. Na Malajach spotykany jest w kilku miejscach w nizinnych lasach oraz na umiarkowanych wysokościach na wzgórzach na północ od Pinang. Na Sumatrze spotyka się go w licznych lokalizacjach od północy aż po południe wyspy, oraz na pobliskich wysepkach, na wysokościach do 1600 m. Na Borneo występuje w Kalimantan i Sabah, gdzie rośnie ma omszałych skałach, w lasach, na wysokościach 100-1500 m, a niedawno znaleziono go także w Sarawaku w dystrykcie Serian, czyli nieco na południe od Kuching, na wysokości 600 m. Na Filipinach spotyka się go na wysokości około 300 m na wyspie Luzon w prowincjach Laguna i Quezon oraz na wyspie Mindanao w prowincji Agusan. Na wyspach Ryukyu znane jest tylko siedlisko w Iriomote. Szczegóły tego siedliska nie zostały podane.
Klimat:
Skrajne zarejestrowane temperatury to 32°C i 14°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 175 mm w lipcu do 688 mm w styczniu. Średnia temperatura (dzień/noc) to 28/18°C przez cały rok. Okres kwitnienia: cały rok.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to karłowaty, naziemny lub naskalny storczyk o przyrostach dość rzadko wyrastających na pełzającym, ukorzenionym kłączu.
Pseudobulwy/łodyga:
Krótkie, z liśćmi blisko gruntu. Pęd leży na podłożu, ukorzenia się i następnie zaczyna się wznosić. Jest cylindryczny, mięsisty, a wznosząca się część ma 0,9-1,1 cm średnicy. Część pędu, na której wyrastają liście, jest dość krótka.
Liście:
Dorastają do 12 cm długości i 7 cm szerokości. Zwykle wyrasta pięć do siedmiu rozłożonych liści o eliptycznym kształcie. Są blisko siebie rozmieszczone, obejmują pęd, a na jego dolnej części tworzą dość luźną rozetę blisko gruntu. Liście są niezwykle atrakcyjne, ich górna powierzchnia jest ciemna, aksamitnie zielona z głównymi nerwami wyglądającymi jak cienkie srebrne lub złote nitki. Spodnia strona liści jest bladozielona. Każdy liść ma przy wierzchołku bardzo krótkie, ostro zakończone wybrzuszenie, a blaszka liścia jest ułożona pod kątem prostym w stosunku do wyprostowanego, wysmukłego, rowkowanego ogonka liściowego o długości 4,0-4,5 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 18-29 cm długości i 0,6-0,7 cm średnicy. Wyprostowany, cylindryczny pęd kwiatowy jest wierzchołkowym przedłużeniem pędu. Cylindryczna szypułka jest gładka przy podstawie, a wyżej jest pokryta włoskami. Kwiaty wyrastają na głównej szypułce będącej przedłużeniem pędu, która jest pokryta włoskami i ma około 13 cm długości.
Kwiaty:
8-15 w każdym kwiatostanie. Małe kwiaty mają około 1,1 cm średnicy, zwykle są ułożone warżką do góry, są koloru czerwono-brązowego z białą warżką. Płatki okółka zewnętrznego są jajowate, ostro lub tępo zakończone, pokryte włoskami na zewnątrz i mają kolor brązowy lub rudy z zielonkawymi lub białawymi obrzeżeniami i wierzchołkiem. Płatek grzbietowy jest mocno wklęsły i ma około 0,5 cm długości i 0,3 cm szerokości. Szeroko rozłożone boczne płatki zewnętrzne są ukośnie jajowate, brązowe z blado-oliwkową podstawą i mają do 0,8 cm długości i 0,5 cm szerokości. Płatki okółka wewnętrznego są połączone z płatkiem grzbietowym, mają kształt ukośnie wydłużony, są tępo zakończone, mają 0,6 cm długości i 0,125 cm szerokości. 3-klapowa, torebkowata warżka ma 0,5 cm długości i dwa równoległe zgrubienia pomiędzy bocznymi działkami. Boczne działki w gardzieli ostrogi są ukośnie zaokrąglone. Działka środkowa jest znacznie dłuższa, ma kształt łopatkowaty, a przy podstawie ma pazur zwrócony w jedna stronę. Część wierzchołkowa jest szersza niż dłuższa. Prętosłup jest ustawiony pod kątem prostym do zalążni i ma około 0,4 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |